Že od nekdaj sem se zavedala, da želim pomagati ljudem. Vpisala sem se na Zdravstveno fakulteto v Ljubljani, kjer sem pridobila naziv diplomirana medicinska sestra. Delo le te opravljam v Domu starejših občanov Grosuplje že 10 let.
Ves čas sem imela občutek, da je to premalo in iskala dodatna znanja. Že v času študija sem si dodatno pridobivala znanja o obvladovanju lastnega telesa in posledično uma.
Želja po odkrivanju telesa kot celote, me je pripeljala do alternativnih in komplementarnih metod. In v iskanju novih znanj je Bownova terapija našla mene. Že ob prvem stiku z njo, sem se popolnoma navdušila. Leta 2015 sem uspešno zaključila izobraževanje za Bownovo terapevtko. Sedaj opravljam poslanstvo, ki ga čutim in z različnimi metodami in tehnikami pomagam ljudem do boljšega zdravstvenega stanja in sproščenega počutja.
Stremim, da delo opravljam s trokovno in kakovostno, zato svoje znanje ves čas nadgrajujem. Opravila sem certifikacijo za Emmett terapevtko. Ker želim, da se metode in tehnike opravlja strokovno, sem tudi članica Društva Bownovih terapevtov Slovenije.
SABINA LAKNAR
Dipl.medicinska sestra.; Bownova terapevtka, certificiran Emmett terapevt
Kontakt: 031 344 267
e-mail: laknar.sabina@gmail.com
Brinje c. I / 14, 1290 Grosuplje
PE.: Ob Grosupeljščici 28, Grosuplje
BOWNOVA
TERAPIJA
1. Kaj je Bownova terapija
Bownova terapija izhaja iz Avstralije, kjer jo je razvil Thomas Bowen (1916–1982). Tom Bowen ni zapustil nobenih zapiskov, tesno pa je sodeloval s svojimi učenci, ki so bili vsi profesionalni manualni terapevti, in jim dovolil, da so ga pri njegovem delu opazovali. Preko njih se je terapija razširila po svetu: v ZDA, Kanado, na Novo Zelandijo, v Zahodno Evropo … V Sloveniji se Bownova terapija izvaja od leta 2003.
Terapija postaja vse bolj priznana, saj se je izkazalo, da je učinkovita v veliko primerih, kjer druge terapije niso uspešne, in se lahko zelo dobro dopolnjuje z drugimi načini medicinskega zdravljenja.
Bownova terapija je nežna in edinstvena manualna tehnika, pri kateri terapevt stimulira telo tako fizično kot energijsko. Terapevti na točno določenih mestih na telesu z nežnim raztezanjem vezivnega tkiva vnesejo dražljaj, telo pa se odzove z mehanizmom samouravnavanja. Je naravna metoda zdravljenja z dotikom.
2. Kako terapija deluje
Bownova terapija temelji na teoriji, da je telo somatično-energetska samouravnalna enota, ki z minimalnimi zunanjimi dražljaji sama uravnava svoje porušeno ravnovesje. Raziskave kažejo, da Bownova terapija vpliva na avtonomno živčevje in ga uravnava. Avtonomno živčevje deluje neodvisno od naše volje in je občutljivo na stresna stanja ter premočne dražljaje.
Bownove poteze zelo hitro izzovejo zmanjšanje napetosti v mišičnih vlaknih in mišičnih ovojnicah. Posledično pride do boljše hidracije tkiv, boljšega limfatičnega pretoka in zmanjšanega pritiska na perifernem živčevju.
Bownova terapija se osredotoča na razmerje med mišicami in fascijo, ki držijo hrbtenico. S tem ko se spremeni vpliv mišic druge na drugo, se prisili hrbtenico v boljšo držo. Učinek, dosežen na ta način, je navadno dolgotrajen.
Druga teorija pojasnjuje, da tehnika deluje preko možganov in živcev. Bownova poteza se izvede na mišici z rahlim raztegom. Vzdolž mišičnih vlaken potekajo receptorji za razteg, ki začnejo pošiljati informacije po živcu v hrbtenjačo in nato preko nje v možgane. Bownove poteze so izvedene na pomembnih točkah telesa, ki jih uporabijo tudi možgani kot naravne točke za določanje telesne drže.
Raziskave o Bownovi terapiji
Raziskave, izvedene v ZDA, so pokazale, da se ob raztegu fascije sproži majhen električni naboj, ki nastane v kolagenskih vlaknih fascije. Veliko terapevtov je med terapijo ob izvedeni Bownovi potezi opazilo odgovor preko rok, podoben električnemu impulzu. Impulzi so znanstveno dokazani in snemani. Med raziskovanjem so ugotovili, da ti impulzi pomembno vplivajo na zdravljenje v telesu. Če gre impulz preko zlomljene kosti, se dokazano pospeši celjenje kosti, prav tako so bile opažene spremembe v krvni sestavi na celičnem nivoju.
Najpogosteje se terapija izvaja na udobni masažni mizi, lahko pa tudi sede ali stoje, če klientovo zdravstveno stanje ne dopušča ležanja na mizi.
Odzivi telesa na Bownovo terapijo so edinstveni in pri vsaki osebi svojevrstni. Terapija se izvaja na koži brez olj ali krem. Terapevt ves čas terapije skrbi za klientovo udobje in za to, da ni razgaljen več, kot je nujno potrebno.
Med izvajanjem Bownovih potez je kratek telesni stik, temu pa sledijo časovni premori, ko se terapevt klientovega telesa nekaj minut ne dotika. Ti časovni premori so pomembni, saj telesu s tem omogočimo sprejem informacije. V tem času se klient zelo sprosti, zaradi česar se lažje osredotoči na fizične in čustvene odzive svojega telesa.
Najbolje je narediti serijo terapij (3-5), nato pa stanje vzdrževati z eno terapijo na 4-6 tednov. Pri nosečnicah so ti razmaki lahko krajši, in sicer zaradi pojavljanja novih težav (slabosti, bolečine v križu, zgaga …).
Na hitro si je težko predstavljati, kako proces Bownove terapije poteka, saj je terapija edinstvena in samosvoja. Še vedno prevladuje miselnost, da je za izboljšanje zdravja treba trpeti in čutiti bolečino. Pri Bownovi terapiji pa je ravno nasprotno, saj je terapija prijetna in sproščujoča.
5. Kdaj
terapija pomaga
Z Bownovo terapijo odpravljamo bolečine in druge motnje, uporabljamo pa jo lahko tudi kot preventivno in sprostitveno terapijo. Bownova terapija naše telo ponovno “spomni”, kako zelo učinkovito je lahko. Po terapiji se telesno in čustveno dobro počutimo. Telo je močnejše, manj boleče, prožnejše in bolj sproščeno.
Bownova terapija je tako blagodejna in varna, da jo lahko uporabimo pri vseh starostnih skupinah – od novorojenčkov do starejših ljudi ter pri športnikih in nosečnicah.
Bownova terapija pomaga lahko pri:
zmanjšanju bolečin v sklepih in hrbtenici,
degenerativnih spremembah,
kot dopolnilna rehabilitacija po poškodbah in operacijah,
bolečinah zaradi skolioze,
športnih poškodbah (zvini, pretegi, rehabilitacija),
hormonskem neravnovesju,
splošni sprostitvi,
alergijah,
migrenah,
odpravljanju posledic stresa,
išiasu,
prekomerni mišični napetosti (preventiva in splošna sprostitev),
težavah z dojkami (limfni zastoj, ciste, boleče dojke, problemi z dojenjem),
limfnih zastojih in detoksifikaciji (razstrupljanju),
motnjah v dihalnem, prebavnem, reprodukcijskem in hormonskem sistemu (kot komplementarna metoda),
DOJENČKIH (kolike, simptomi cerebralne paralize, travmatično rojstvo, razvojne motnje),
menstrualnih motnjah in bolečinah,
PMS-u,
NEPLODNOSTI (kadar ni infekcij ali fizičnih blokad),
NOSEČNOSTI (bolečine v križu, otekanje nog, slabost) …
Kako
vem, da je terapevt kvalificiran?
Terapevti
so po opravljeni kvalifikaciji registrirani pri Društvu Bownovih
terapevtov Slovenije in so navedeni na sledečih spletnih straneh:
www.bownovaterapija.com
ali www.dbts.si. Veliko terapevtov je fizioterapevtov ali
zdravstvenih delavcev, medtem ko drugi prihajajo iz vrst športnih
maserjev, refleksoterapevtov itd. Večina jih opravi tudi vsakoletno
izobraževanje (praktični dan, nadgradnja BTE …).
Kako
dolgo terapija traja in kakšen je optimalen razmik med
terapijami?
Terapija
navadno traja med 30 in 45 minut in idealno je, če je med
posameznimi obravnavami 5-10 dni premora. Nekatere kronične bolezni
zahtevajo dolgotrajnejšo obravnavo, sicer se stanje lahko hitro
ponovno poslabša.
DOVOLITE SI SLIŠATI SVOJE TELO in s pomočjo Bownove terapije
• ponovno občutite boljše fizično ravnovesje ter lagodnost pri gibanju,
• občutite višji nivo energije in življenjskega elana,
• doživite nenasilen in spoštljiv pristop do vašega telesa med samo terapijo,
• izberite nežno rešitev za odpravljanje ali lajšanje bolečin.